среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe na plot i bramkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na sztachety z plastyku na plot i bramę sztachetowa, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie z plastyku używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenia plastikowe na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i ogrodzenia PVCReda na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa konstruuje się z głazów wielorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kafli o nietypowych konturach, trzeba je odpowiednio zestawiać tzn. tak, żeby postać każdego następnego integrował się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий