понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot inaczej żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, tymczasem często służą także za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia plastykowe stawia się w słonecznych miejscach, w których migiem wzrastają oraz silnie gęstnieją. Co niemiara czaru maja również takie rosnące ploty, które wiodą przez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, ale wymagają także wiele przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia Winylowe z Czerska mogą być nadzwyczaj smukłe, chociaż trzeba je regularnie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie aranżuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий